Kariyer Eğilimini Belirleme Envanteri (KEBE)

Değerli öğrencimiz,

Kariyer Eğilimini Belirleme Envanteri (KEBE) çalışmasına katıldığınız için teşekkür ederiz.

Kebe eski zamanlarda kullanılan bir tür paltoya verilen isimdir. Kariyer planımız da üstümüze giydiğimiz bir giysi gibidir. Giysimiz bedenimize ne kadar uyarsa o kadar rahat ve mutlu oluruz. Seçtiğimiz meslek de kariyer eğilimimize ne kadar uygunsa o kadar başarılı ve mutlu oluruz. Bireylerin mesleki ilgilerine yönelik dünyada birçok çalışma yapılmaktadır. Bu araştırmalar içinde en bilineni ve yaygın kullanılanı Dr. John Lewis Holland tarafından geliştirilen Mesleki Tercih Teorisi’dir. Holland’ a göre insanların kişilik tipleri birbirinden farklı olduğu gibi kariyer eğilimleri de farklıdır. Her birey kendi kariyer eğilimine uygun iş ortamında yer aldığı sürece başarılı ve mutlu olacaktır. Holland insanların kariyer eğilimlerini 6 farklı kategoriden oluşan bir sınıflandırma yapmıştır. Gerçekçi (Realistic), Araştırıcı (Investigative), Artistik (Artistic), Sosyal (Social), Girişimci (Enterprising) ve Geleneksel (Conventional). Buna göre geliştirdiği RIASEC modeli ile bireylerin 3’lü kariyer kodunu belirleyerek hangi mesleklere yönelebileceğine dair raporlar oluşturmuştur.

Yukarıdaki panel üzerinden kayıt oluşturarak Kariyer Eğilimini Belirleme Envanteri (KEBE) giriş yapabilirsiniz. Teste vereceğiniz yanıtlara göre sizin RIASEC kodunuz oluşturulacaktır.

Bu koda göre ise hangi alanlarda mutlu ve başarılı olacağınıza dair bir yönlendirme önerisinde bulunulmaktadır

 

Size uygun alanlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmeniz için Artı Tercih Üniversite Tercih ve Kariyer Fuarımızda gerçekleştireceğimiz atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

Kariyeriniz adına attığınız her adımda mutlu ve başarılı olmanız dileğiyle…